ΕΦΗΒΕΙΑ

ΕΦΗΒΟΙ ΚΑΙ ΔΙΑΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ

Η εφηβεία είναι μια ενδιάμεση φάση μεταξύ της παιδικής και της ενήλικης ζωής. Ο έφηβος νοιώθει την ανάγκη να δημιουργήσει μία συνέχεια ανάμεσα στο παιδί που ήταν και στον ενήλικα που θα γίνει.

1ο ερευνητικό ερώτημα:

Συμπεριφορά και κοινωνικότητα εφήβου.

• Θέσαμε ερωτήματα για να διαπιστώσουμε κατά πόσο ο έφηβος είναι κοινωνικός και πώς αξιοποιεί τον ελεύθερό του χρόνο.
  • Συμπεράναμε πως τον μειωμένο ελεύθερο χρόνο κατά τη διάρκεια της εβδομάδας που έχει ο έφηβος τον αξιοποιεί συνήθως με φίλους.
  • Στο ερώτημα «Προτιμάτε να ανήκετε σε μία σταθερή παρέα ή δεν έχετε προτιμήσεις;» το 43% των ερωτηθέντων δήλωσαν πως προτιμούν σταθερή παρέα, ενώ το 57% κάνουν παρέα με όλους
    • Στο ερώτημα «Έχετε αρκετό Ελεύθερο χρόνο κατά τη διάρκεια της εβδομάδας;» το 70% των ερωτηθέντων δήλωσαν πως έχουν ελάχιστο χρόνο κατά τη διάρκεια της εβδομάδας, το 12% έχουν αρκετό, το 9% δήλωσαν πως έχουν πολύ, ενώ το υπόλοιπο 9% καθόλου.
    • Στο ερώτημα «Πόσο συχνά βρίσκεστε με τους φίλους σας στον ελεύθερό σας χρόνο;» το 49% των ερωτηθέντων απάντησαν συχνά, το 34% καθημερινά, ενώ το υπόλοιπο 17% σπάνια.
    • Στο ερώτημα «Πώς προτιμάτε να αξιοποιείτε τον ελεύθερό σας χρόνο;» το 22% των ερωτηθέντων απάντησαν μουσική, το 20% βόλτες, το 16% καφές, το 15% αθλητισμός, το 13% τηλεόραση, το 11% σινεμά ενώ το υπόλοιπο 3% άλλο.

2ο ερευνητικό ερώτημα:

Προβλήματα της εφηβείας.

• Θέσαμε ερωτήματα για να διαπιστώσουμε ποιο είναι το κύριο αίτιο για τα προβλήματα της καθημερινότητας, κατά πόσο ο έφηβος είναι επιρρεπής σε αυτά και πώς τα αντιμετωπίζει.
    • Συμπεράναμε πως ο μέσος έφηβος θεωρεί κύριο αίτιο προβλημάτων το σχολείο, και για τα προβλήματά του ζητά βοήθεια συνήθως από φίλους.
    • Εδώ συμπεράναμε ότι οι έφηβοι αποδίδουν τα προβλήματα της καθημερινότητας στο σχολείο καθώς το 63% των ερωτηθέντων απάντησαν Σχολείο, το 21% Κοινωνικό Περιβάλλον, και το υπόλοιπο 16%, Πολιτικό Σύστημα.
    • Το επόμενο ερώτημα σχετιζόταν με το πόσο επηρεάζονται οι έφηβοι απ? τα καθημερινά προβλήματα. Οι περισσότεροι έφηβοι σύμφωνα με την έρευνα, δηλαδή το 43% επηρεάζονται πολύ απ? τα προβλήματα της καθημερινότητας, το 34% επηρεάζονται λίγο ενώ το υπόλοιπο 23% επέλεξαν αρκετά.
    • Στο επόμενο ερώτημά μας αναφερθήκαμε στο πώς αντιμετωπίζουν οι έφηβοι τα καθημερινά προβλήματά τους.
    • Το 43% των ερωτηθέντων απάντησαν πως καταφεύγουν σε φίλους. Το 26% καταφεύγουν σε συγγενικά πρόσωπα. Ενώ το υπόλοιπο 31% προτιμούν να τα αντιμετωπίζουν μόνοι τους

3ο ερευνητικό ερώτημα:

Συνήθειες εφήβου και εξαρτησιογόνες ουσίες.

• Θέσαμε ερωτήματα για να διαπιστώσουμε πόσο υγιεινός είναι ο τρόπος ζωής των νέων.
    • Συμπεράναμε πως οι περισσότεροι έφηβοι απέχουν απ? τις εξαρτησιογόνες ουσίες και διατηρούν μία φυσιολογική στάση ζωής.
      • Στην ερώτηση «Καπνίζετε;» το 22% των ερωτηθέντων απάντησαν «Ναι» ενώ το υπόλοιπο 78% απάντησαν «Όχι».
      • Η επόμενή μας ερώτηση σχετιζόταν με το αν ο έφηβος συνηθίζει να πίνει αλκοολούχα ποτά.
      • Το 42% των ερωτηθέντων απάντησαν «Ναι» ενώ το υπόλοιπο 58% απάντησαν «Όχι».
      • Στην επόμενη ερώτηση σχετιζόταν με το αν ο έφηβος έχει υπάρξει χρήστης εξαρτησιογόνων ουσιών.
      • Το 9% των ερωτηθέντων απάντησαν «Ναι» ενώ το υπόλοιπο 91% απάντησαν «Όχι».
      • Με την τελευταία μας ερώτηση είχαμε σκοπό να διαπιστώσουμε τι πιστεύει ο κάθε έφηβος για τον τρόπο ζωής που ακολουθεί.
      • Το 17% των ερωτηθέντων απάντησαν «Ναι» ενώ το 26% απάντησαν «Όχι» ενώ το υπόλοιπο 57% απάντησαν «Ίσως».